High Workers
Nie ma dla nas rzeczy niemożliwych do wykonania na wysokoœci

Konserwacja odciągów

Wysokie, monumentalne budowle i obiekty robią wrażenie. Dzisiejsze możliwości budowniczych są bowiem imponujące. Dzięki temu możemy podziwiać podwieszane mosty, wieże czy kilkusetmetrowe maszty.

Obiekty te zachowują właściwe parametry użytkowe, gdyż regularnie wykonywana jest konserwacja odciągów. Te ostatnie to rodzaj cięgien przenoszących obciążenia poziome. Łączą maszt z gruntem poprzez przeguby. Taka konstrukcja pozwala regulować siłę naciągu i dostosowywać go do panujących warunków atmosferycznych.

Odnawianie cięgien nie jest sprawą łatwą. Zdarza się, że jeden z jego końców znajduje się kilkaset metrów nad ziemią. Dzieje się tak w przypadku Radiowo-Telewizyjnych Centrów Nadawczych, z których część liczy ponad 300 metrów wysokości (np. RTCN Katowice, RTCN Olsztyn, RTCN Zygry).

Praca na takiej wysokości to prawdziwe wyzwanie. Wymaga doświadczenia, umiejętności, przygotowania mentalnego, sprzętu. Właśnie dlatego konserwacja odciągów nie powinna być wykonywana przez byle kogo. Najlepiej powierzyć to zadanie fachowcom, np. ekipie High Workers.